LED systémy Weidmüller a systém dálkové údržby TwinCap

Weidmüller vybavuje plovoucí větrnou turbínu DemoSATH vnitřním osvětlením a monitorováním šroubů

LED systémy Weidmüller a systém dálkové údržby TwinCap

Síla budoucnosti: Weidmüller vybavuje plovoucí větrnou turbínu DemoSATH vnitřním osvětlením a monitorováním šroubů

Budoucnost větrné energie na moři leží mimo rovinaté pobřeží. Plovoucí větrné turbíny mohou vyrábět elektřinu téměř v jakékoli hloubce moře, a nabízejí tak mimořádný potenciál pro snížení emisí CO2. Společnost Weidmüller, která je již více než deset let celosvětovým průkopníkem a partnerem v oblasti digitalizace a automatizace průmyslu, poprvé vybavila prototyp této plovoucí technologie budoucnosti dvěma nově vyvinutými zákaznickými řešeními: Integrovaný systém LED osvětluje všechny přístupné části větrné turbíny na volném moři a systém dálkové údržby TwinCap včas odhalí poškození šroubových matic v ložiskách lopatek.

Dvě námořní míle od pobřeží Bilbaa spustila španělská společnost Saitec Offshore Technologies plovoucí platformu pro větrné turbíny DemoSATH, která bude umístěna na mořském dně v hloubce 85 metrů. Demonstrační projekt je plovoucí konstrukce typu bárky využívající technologii SATH, která se podobá katamaránu a je zakotvena pouze na jednom konci pomocí jednobodového kotvení, což jí umožňuje volně se otáčet a využívat sílu větru na moři. Na věži bude turbína o výkonu 2 MW vyrábět zelenou energii pro 2 000 domácností.

Integrovaný systém LED zajišťuje osvětlení

Společnost Weidmüller přispěla systémem vnitřního osvětlení výhradně pro DemoSATH: Integrovaný systém LED osvětluje všechny přístupné části větrné turbíny na volném moři a systém dálkové údržby TwinCap včas odhalí poškození šroubových matic v ložiskách lopatek. Protože je systém napájen z baterie, je nouzové osvětlení zajištěno i v případě výpadku proudu, čímž je zajištěno dostatečné osvětlení pro bezpečnost práce.

„Tým Weidmüller Wind sestavil kompletní balíček osvětlení na základě simulace osvětlení a návrhu. V závislosti na specifikacích zákazníka zahrnují jednotlivá řešení sad různé stejnosměrné LED diody nebo varianty se střídavým proudem,“ vysvětluje Jonas Fuhrmann, produktový manažer společnosti Weidmüller. „Všechna instalovaná světla, včetně přípojek a zástrček, jsou chráněna proti vibracím a nárazům a jsou odolná proti vlhkosti podle třídy krytí IP67,“ dodává.

Aitor Sanz, manažer MEP pro větrné elektrárny na moři ve společnosti Saitec Offshore Technologies, říká o nově vyvinutém zákaznickém řešení společnosti Weidmüller: „Oceňujeme skvělý výkon integrovaného systému LED společnosti Weidmüller, protože systém je díky navržené redundanci skutečně stabilní. Toto řešení osvětlení poskytuje našim technikům na pracovišti nejvyšší úroveň bezpečnosti.“

Systém dálkové údržby TwinCap detekuje poškození šroubových matic

Společnost Weidmüller vyvinula systém dálkové údržby TwinCap, aby se technici museli jen zřídkakdy vydávat na plovoucí větrné turbíny, protože trvale kontroluje matice, které upevňují listy rotoru k gondole. I když je větrná turbína pevně ukotvena v zemi, jsou matice vystaveny velkému zatížení. Šrouby ložisek lopatek jsou mnohem více vystaveny působení přírodních sil, když větrná turbína na moři pluje a otáčí se kolem sebe.

„Abychom mohli co nejdříve zjistit a vyhodnotit poškození šroubových matic, vyvinuli jsme systém dálkové údržby TwinCap. Vizuálně i digitálně tak zjistíte, zda je třeba provést servis ložiska lopatky na místě,“ říká Steffen Niggemann, vedoucí týmu pro rozvoj obchodu společnosti Weidmüller. Automatizovaná detekce poškození minimalizuje potřebu pravidelné údržby na místě, což výrazně snižuje náklady na dopravu a personál, zejména v obtížně přístupném sektoru na moři.

„Díky senzorovému systému TwinCap vyvinula společnost Weidmüller systém prevence poškození, který nám umožňuje odhalit a opravit poškození ložiska lopatky, jakmile k němu dojde. Tím se předchází nákladným následným škodám,“ shrnuje Aitor Sanz.

Společnost Weidmüller vidí velký potenciál ve spolupráci s lídry v oblasti inovací, jako je Saitec Offshore Technologies, a podporuje tak celosvětový rozvoj vznikající plovoucí větrné technologie jako zdroje energie budoucnosti.

Dokonalý systém

Kontaktujte nás